نهال بلوبری

نهال بلوبری

نکات مهم در کاشت نهال بلوبری :
اگر خرید نهال بلوبری را در نمونه چند تایی یا انبوه انجام داده اید، بهتر است کاشت آن ها را نیز به شکل تجمعی انجام دهید و آن ها را در محیط باغ پراکنده نسازید. این نوع کاشت سود زیادی را از بلوبری برای شما به دنبال خواهد داشت. چون کیفیت محصول بیشتر می گردد و رشد نهال نیز به خوبی تقویت می شود.

نهال بلوبری به خاک مرطوب نیاز دارد اما این خاک باید از نظر زهکشی نیز در وضعیت عالی قرار داشته باشد. یعنی آب از درون خاک به خوبی تخلیه شود. یک نهال کم عمق بوده و نباید خیس نگه داشته شود.

از دیگر قابلیت های مهم برای تشویق باغداران به بلوبری ها این است که این نهال در شرایط خاک اسیدی نیز رشد می کند. البته شرایط بهینه و مطلوب برای نهال بلوبری PH برابر با ۴ تا ۵ می باشد.

برای اسیدی کردن خاک می توانید مقداری گوگرد گرانول به خاک درخت بلوبری اضافه نمایید. البته این اقدام باید چند ماه قبل از کاشت نهال های بلوبری انجام شود.

پوست کاج، خزه زغال سنگ نارس و … از جمله عناصری هستند که می توانند برای اسیدی کردن خاک نهال بلوبری مورد توجه قرار بگیرند.

اگر خاک قلیایی را برای درخت بلوبری انتخاب کنید، با کلروز ناشی از کمبود آهن و وجود آهک مواجه خواهید شد. برای سنجش میزان اسیدیته خاک فصل بهار را انتخاب کنید.

اگر خاک شما برای بلوبری در نمونه خاک های قلیایی است، بهتر است کمپوست روغنی برای خاک در نظر بگیرید.

مواد آلی موجود در خاک نهال باید قبل از کاشت به خوبی تنظیم شوند. بعد از خرید نهال ؛ گودال مناسبی برای کاشت آن حفر کنید. این گودال ها باید عمقی برابر با ۲۰ اینچ(۵۰ سانتی متر)داشته باشد. عرض این گودال نیز باید حدود ۱۸ اینچ(۴۵ سانتی متر)باشد.این میزان پهنای گودال ۲ برابر عرض ریشه خواهد بود.

 

رودهن، گلاهک، بعد از زرران، مزرعه دکتر همایون
آدرس دفتر: دماوند، گیلاوند، جنب اداره منابع طبیعی، داخل محوطه منابع طبیعی، نهالستان پایه رویشی دماوند | مدیر فروش : ۰۹۱۹۳۲۵۹۱۹۷ مسئول فروش
تلفن مدیریت : ۰۹۱۲۶۰۷۴۹۰۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *