درختان میوه بروی پایه های رویشی

در آستانه ورود به قرن بیست و یکم ،قرن فناوری و اطلاعات جهان وارد عصر جدیدی می شود که در آن غذا نقش سلاحی را بازی خواهد کرد که کشورهای تولید کننده بر علیه کشورهای مصرف کننده به کار خواهند گرفت برای رقابت در این میدان ،مجهز شدن به فناوری جدید و افزایش توان تولید تنها راه نجات هر ملت است .
امروزه درختان میوه بروی پایه های رویشی ،پیوند و کشت میشوند که به سبب محدود بودن رشد تاج اینگونه درختان ،باغ هایی باتراکمی بیش از ۳۰۰۰درخت در هکتار وبا عملکردی بیش از ۷۵تن در هکتار احداث می گردد .عملکرد محصولات درختی در ایران در مقایسه با کشور های پیشرفته بسیار پایین میباشد که بطدر عمده به دلیل مدریت ضعیف و سیستم های سنتی باغداری است.حضور فعال در بازار های جهانی و رقابت با سایر کشور های صادر کننده از طرف دیگر ،مارا بر آن می دارد که در سیاست گذاری توسعه باغ ها به کیفیت محصول توجه ویژه مبذول داشته و در مدیرت سیستم های باغ داری در جهت بهیته سازی سیستم تولید به بیشترین بهره برداری از زمین و آب تجدید نظر اساسی نماییم.
وبا بهره گیری از استعداد های بالقوه موجود در مجموعه خود اقدام به راه اندازی چرخه تولید نهال دارای گواهی اصالت و سلامت نماید.
✅متاسفانه در کشور ما هنوز به این مسئله مهم که اساس باغ ها و تولیدآینده آنها را تشکیل می دهد توجه کافی نمی شود. موسسات تولید نهال در ایران بسته به انصاف و فرهنگ شخصی انواع نهال را با روش های سنتی تولید و عرضه می کنند و چه بسا رقمی را با نام مشخص به فروش می رسانند و پس از سال ها باغدار متوجه می شود که رقم مورد نظر وی نبوده است و با ادعای تولید کننده نهال متفاوت است و یا نهال ها به انواع بیماری های قارچی، باکتریایی و به ویژه ویروسی مبتلا بوده و دانسته یا ندانسته در دسترس عموم قرار گرفته و بیماری ها در سطح کشور انتشار پیدا کرده است. نمونه هایی از این دست در دهه های اخیر در کشور ما به وفور مشاهده شده است🌱
نمونه ای از باغات معمول در کشور👇👇👇👇

رودهن، گلاهک، بعد از زرران، مزرعه دکتر همایون
آدرس دفتر: دماوند، گیلاوند، جنب اداره منابع طبیعی، داخل محوطه منابع طبیعی، نهالستان پایه رویشی دماوند | مدیر فروش : ۰۹۱۹۳۲۵۹۱۹۷ مسئول فروش
تلفن مدیریت : ۰۹۱۲۶۰۷۴۹۰۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *