یخ آب زمستانه

یخ آب زمستانه :
یکی از مواردی که در مدیریت باغات در زمستان می توان به آن اشاره کرد، اجراى یخ آب زمستانه جهت ایجاد پوکى و افزایش خلل و فرج خاک و مبارزه با جوندگان و آفات خاکزى (موش و …)است.
آبیاری زمستانه در سالهایی که بارندگی کافی نیست و کم است برای حفظ گیاه و هم چنین حفظ جوانه از مرگ در سال هایی با زمستان های نسبتا گرمتر و کم بارش تر الزامی است.
آبیاری زمستانه باعث از بین رفتن لارو و تخم آفاتی است که در سطح کم عمقی از خاک زمستان گذارنی می کنند.
با آبیاری خاک در زمستان و یخ زدن آب حجم خاک افزایش می یابد و با آب شدن در اواخر زمستان ایجاد یک لایه اسفنجی در سطح خاک شده و مانع از دست رفتن رطوبت قسمت های عمقی خاک می شود.
❌نکته بسیار مهم:

لازم به ذکر است آبیاری بی رویه در زمستان نه تنها مفید نیست، بلکه ضرر هم دارد.
یک فایده بسیار مهم دیگر یخ اب این است که چون در این فصل تعرق و تبخیر از گیاه خیلی پایین است و تقریبا نزدیک به صفر است و از طرفی دیگر در سال های خشک هم آب کمتری وارد گیاه می گردد، ارتباطات سلولی و میان سلولی از ریشه به درخت و به اتمسفر کمتر و تقریبا در حد صفر است، لذا بر مبنای قوانین فیزیکی فشار اسمزی گیاهی داخل گیاه
پایین می آید و درخت در معرض قرار گرفتن برای پذیرش سرمای بیرونی می گردد که با دادن آب این اثرات بر عکس می گردد و از سرمازدگی محافظت می گردد.
یخ آب یا آبیاری غرقابی یک روز قبل از اینکه دمای هوا به سرمای قابل توجهی (کمتر از صفر درجه سانتیگراد) برسد، در از بین بردن بسیاری از تخم ها، لاروها و حشرات کامل تاثیر بسیار زیادی دارد، ضمن اینکه بسیاری از بیماری های قارچی و باکتری ها، هم کنترل نسبی می شود.
تعداد زیادی از این آفات، آفات خاکزی هستند که خسارت خود را به ریشه و طوقه گیاهان می زنند. تعدادی از این حشرات، حشراتی هستند که تنها زمستان را در زیر خاک و کاه و کلش روی زمین می گذرانند و خسارات آنها در بخش های هوایی گیاه و با شروع فصل بهار ایجاد می شود.
لذا یخ آب زمستانه می تواند بخش زیادی از آفات را از بین ببرد
در سال های اخیر آفت کرم سفید ریشه و آبدزدک ها، خسارت جدی را در باغات میوه و مزارع ایجاد کرده اند و کشاورزان با استفاده از سموم مختلف به مبارزه با آنها می پردازند، اما استفاده سموم در خاک خسارات جبران ناپذیری را در کیفیت خاک ایجاد می کند و اینجا است که لزوم استفاده از روش آبیاری غرقابی زمستانه را پررنگ تر می کند.
بهترین دمای هوا برای انجام این عملیات دمای ۷- است، باید توجه داشت که دماهای بسیار پایین می تواند به طوقه و ریشه درختان خسارت بزند و لذا در چنین دماهایی این روش توصیه نمی شود.

رودهن، گلاهک، بعد از زرران، مزرعه دکتر همایون
آدرس دفتر: دماوند، گیلاوند، جنب اداره منابع طبیعی، داخل محوطه منابع طبیعی، نهالستان پایه رویشی دماوند | مدیر فروش : ۰۹۱۹۳۲۵۹۱۹۷ مسئول فروش
تلفن مدیریت : ۰۹۱۲۶۰۷۴۹۰۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *