نهال فندوق

فندق یا فندوق
فندق دارای دو نوع گل نر و ماده‌است که بصورت سنبله آویخته در پاییز ظاهر می‌شود. ارقام فندق: رقم بارسلونا، رقم باتلر، رقم انیس رقم ایستاریکی ، رقم نور تامتون ، رقم آنا، رقم سلف ها سگر (پوست آزاد)، رقم اسکینر، رقم توندا جنیتل

آب و هوا در رشد و نمو درخت فندق تاثیر بسزائی دارد بطوریکه فندق طالب آب و هوای معتدل، مرطوب و نسبتاً سرد می باشد ( دوستدار زمستان ملایم و تابستان خنک است).

 

شیب زمین از ۵۰% کمتر باشد.

محل انتخاب شده نباید در زمستان یخبندان داشته باشد ( حداقل درجه حرارت آن از ۸- درجه سانتیگراد پائین تر نباشد).

باغ نباید در مسیر بادهای دائمی قرار گیرد.

خاک زمین عمیق بوده و سطح آب زیر زمین از ۲۵/۱ متر پائین تر باشد.

مناسبترین pH خاک بین ۷ تا ۵/۵ می باشد.

برای به دست آوردن میوه مرغوب،مناطق بین ۴۱ – ۳۷ درجه عرض جغرافیائی در مد نظر قرار گیرد.

در احداث باغ فندق برای اینکه گرده افشانی و عمل لقاح تضمین شود، ضرورت دارد که ۲ تا ۳ رقم گرده دهنده بعنوان پلی نایزر با ارقام میوه دهنده اصلی تواماً کشت شود تا از پوکی میوه فندق و عدم تلقیح جلوگیری بعمل آید.

فواصل درختچه ها در باغ فندق در خاکهای قوی ( ۵×۶ متر) ، در خاکهای متوسط ( ۴×۵ متر) و در خاکهای ضعیف ( ۴×۴ متر ) توصیه می گردد.

فندق عمدتاً از طریق پاجوش ریشه دار تکثیر و ازدیاد می گردد.

۳- رطوبت و بارندگی:

وجود رطوبت کافی یکی از عواملی است که برای کشت فندق ضروری است. میزان رطوبت بین ۷۰ تا ۸۰% برای کشت و پرورش فندق مناسب می باشد. در صورتی که میزان بارندگی حداقل ۸۰۰ میلی متر با پراکنش مناسب در فصول گرم باشد می توان به کشت دیم فندق اقدام نمود. در غیر اینصورت برای تولید تجاری فندق، آبیاری تکمیلی درختان در ماههای خرداد، تیر و مرداد الزامی می باشد. درختان جوان به دلیل ضعیف بودن سیستم ریشه ای، در تمام طول فصل رشد به آبیاری نیاز دارند.

میزان نیاز آبی درخت فندق در هر هکتار حدود ۱۰۰۰۰ متر مکعب است که از طریق نزولات جوی و آبیاری تکمیلی تامین می گردد.

۴- کاشت فندق:

چنانچه نهال های ریشه دار فندق در پائیز تا اوایل آذرماه، در محل اصلی کاشته شوند درصد گیرائی آنها بیشتر، استقرار آنها در زمین ثابت تر ، بیداری آنها زودتر و رشد آنها در بهار آینده سریعتر خواهد بود. در هر حال از کاشت نهال فندق قبل از ریزش برگها باید خودداری شود. کاشت فندق را تا اوایل بهمن نیز می توان ادامه داد که در این حالت تلفات آن بیشتر و گل آن دیرتر باز می شود . تعداد پاجوشهائی که در هر چاله می کارند معمولاً ۲ تا۴ عدد است. بعد از کاشت بلافاصله نهال فندق را باید آبیاری نمود.

۵- تغذیه:

مقدار عناصر غذائی لازم در باغهای بارآور به میزان موادی بستگی دارد که در طول سالهای نخستین احداث باغ به زمین داده می شود. دراکثر مناطق فندق کاری کشور هر سال ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم کود حیوانی به هر درخت می دهند. قبل از کاشت نهال فندق با ریختن ۴۰ تن کود حیوانی پوسیده با قشری نه چندان ضخیم در یک هکتار زمین، کود ازته به شکل نیترات آمونیوم یا اوره ۲۰۰ تا ۲۴۰ کیلوگرم ، ۳۰۰ کیلوگرم پتاس در هکتار به شکل سولفات و همچنین ۱۵۰ کیلوگرم فسفر به شکل اسید فسفریک به آن اضافه می کنند و روی آنها را شخم می زنند.

۶- تربیت و هرس درخت فندق:

معمولاً هرس فندق به هنگام خواب درخت یعنی از آذرماه تا اسفندماه است. پس از کاشت نهال ریشه دار فندق در زمین اصلی، نخستین هرس فندق به صورت زیر انجام می شود:

سربرداری نهال فندق از ارتفاع ۸۰-۶۰ سانتیمتر از سطح زمین

حذف کلیه شاخه های تنه پائین تر از ۴۰ سانتی متر از کف خاک

زخم بندی ( پانسمان) شاخه های بریده فندق با چسب باغبانی

حذف برگهائی که در طول دوره رشد بعدی روئیده می شوند.( از ۴۰ سانتی متر به پائین).

گردو زودبازده با توجه به شرایط آب هوایی در اکثر مناطق قابل کاشت میباشد و به دلیل زنتیک ان از سال دوم شروع به باردهی مینمایدجهت گرده افشانی: حداقل ۲ عدد نیاز میباشد

مخلوط استارتر: ۲کیلو مورد نیاز جهت کاشت هرنهال

جهت استعلام قیمت :عمده تماس بگیرید

انواع گونه های فندق عبارتند از:

بارسلونا (فرانسوی)، باتلر(امریکایی)، انیس، ایستاریکی، نورتامتون، آنا، سلف هاسگر(پوست آزاد)، رقم اسکینر، توند اجنیتل، فندق دوکوتارد، فندق نگرت (اسپانیایی)، فندق توندا دی جیفونی (ایتالیایی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *